Film Oferta FVA I love KR I love WA Projekty Kontakt
 
 
Strona Główna »

"Dwa Oblicza Krakowskich Żydów" - wystawa fotografii-dokumentalno-historycznej

Ponad 150 archiwalnych fotografii, na których uwiecznione zostały m.in. dawne obrazy krakowskiego Kazimierza, ślub krakowskiego chasyda w Bobowej oraz szereg bardziej lub mniej znanych postaci krakowskiej inteligencji żydowskiej utrwalonych na ulicach miasta, w Rynku, pod Wawelem bądź podczas uroczystości rodzinnych – można oglądać w jednej z najstarszych żydowskich świątyń na krakowskim Kazimierzu – w Synagodze Wysokiej przy ul. Józefa 38 w Krakowie, na wystawie Dwa oblicza krakowskich Żydów.

prezentacjia wystawy prof. Aleksander B. Skotnicki - czas 31:59 min. zwiedzanie Synagogi Wysokiej (wersja ang.) - czas 18:05 min.

Wystawa prezentują z jednej strony Żydów ortodoksyjnych, Głęboko zakorzenionych w swej tradycji z ich zwyczajami świątyniami, szkołami, strojem, z drugiej zaś Żydów integrujących się z polskim otoczeniem, aktywnie uczestniczących w życiu miasta. Część wyeksponowanych fotografii jest autorstwa Ze’eva Aleksandrowicza, syna znanego społecznika krakowskiego Zygmunta Aleksandrowicza. Pozostałe – prof. Aleksander Skotnicki otrzymał od potomków krakowskich Żydów, mieszkających w Nowym Jorku, Londynie, Izraelu, bądź zrobił sam upamiętniając spotkania z rozsianymi dziś po świecie żydowskimi rodzinami. Część archiwalnych zdjęć pochodzi również ze zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz Muzeum Diaspory w Tel Avivie. – Z każdą z tych fotografii związana jest fascynująca historia – podkreślał prof. Aleksander Skotnicki, obiecując, że w wolnych chwilach sam będzie oprowadzał po wystawie, którą zaplanowano jako stałą ekspozycję. – Za pośrednictwem tych zdjęć chcemy przekazać, że przedwojenni krakowscy Żydzi są nadal związani z naszym miastem, kochają je i wspominają. Wystawę poświęciliśmy prof. Julianowi Aleksandrowiczowi (1908–1988) i o. Stanisławowi Musiałowi (1938–2004), którzy "kazali nam budować mosty".