Film Oferta FVA I love KR I love WA Projekty Kontakt
 
 
Strona Główna »

"Rembrandt i konkurenci" grafika Niderlandzka XVII wieku - wystawa. Grafiki z Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece PAU i PAN w Krakowie

Największy w Polsce zbiór grafik Rembrandta znajduje się w Gabinecie Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie. Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury zaprezentowała 73 najpiękniejsze i najcenniejsze ryciny artysty wybrane z tej kolekcji. Były to autoportrety, portrety m.in. Saskii, sceny biblijne, rodzajowe i jedyny zachowany w zbiorach PAU krajobraz Rembrandta.

wernisaż wystawy 25.05.2006 - czas 37.09 min. prezentacja wystawy 25.05-27.08.2006 - czas 6.57 min.

Sztuka graficzna Rembrandta znalazła naśladowców już za jego życia, a echo tych rycin pojawia się w sztuce do dzisiaj. Nowatorstwo Mistrza uwidacznia zestawienie jego grafik z pracami współczesnych mu artystów. Wystawa w MCK pozwoliła skonfrontować akwaforty Rembrandta z dziełami jego rywali, m.in. Dircka Eversena Lonsa, Jacoba de Gheyn III, Jana Lievensa, przyjaciela Rembrandta - Adriaena van Ostade, Jana van de Velde, Pietera van Laera, ucznia Rembrandta - Ferdinanda Bola, Jorisa van Vlieta - pomocnika artysty i jego naśladowcy. Ekspozycja zaprezentuje także akwaforty artystów młodszego pokolenia: Nicolasa Berchema i malarza pejzażysty, Jacoba van Ruisdaela oraz grafików z tzw. szkoły Rubensa. Prezentacja objęła w sumie 140 grafik. Kuratorem wystawy i autorem scenariusza był Krzysztof Krużel, kierownik Gabinetu Rycin PAU.