Film Oferta FVA I love KR I love WA Projekty Kontakt
 
 
Strona Główna »

Ceremonia odznaczenia sprawiedliwych Kraków Synagoga Wysoka 2007

Izraelski Instytut Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem zainicjował na początku lat 60. wielką akcję upamiętniania tych osób, które w czasie drugiej wojny światowej ratowały Żydów z narażeniem własnego życia. Najpierw, w 1962 r., na wzgórzu w Jerozolimie stworzono aleję drzewek upamiętniających takie osoby (do dzisiaj zasadzono ich ponad 2000). W roku następnym rozpoczęła prace specjalna komisja, która w bardzo skrupulatny sposób analizowała wszystkie zgłoszone przypadki, nadając w imieniu Państwa Izrael medale i potwierdzenia przyznania tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

uroczystość odznaczenia 21.10.2007 - czas 51:35 min.

Każda z tych osób otrzymuje od Yad Vashem medal noszący jej imię i nazwisko oraz pochodzącą z Talmudu inskrypcję: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”, a także dyplom honorowy. Nazwiska Sprawiedliwych umieszczane są na Ścianie Honorowej w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem. Zasadzenie drzewek oliwnych zdarza się obecnie tylko w nielicznych przypadkach. Niektórzy nagradzani tytułem Sprawiedliwego otrzymują,, począwszy od 1988 r., także honorowe obywatelstwo Państwa Izrael.
Ceremonie organizuje się w Izraelu lub, za pośrednictwem izraelskich placówek dyplomatycznych w kraju, w którym mieszka Sprawiedliwy.
W 1985 r. powołano do życia Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.Fundamentalnym opracowaniem dotyczącym Sprawiedliwych jest wydawana od 2002 r. przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie Encyklopedia Sprawiedliwych pod redakcją Israela Gutmana, w której opisywane są historie osób odznaczonych Medalem Sprawiedliwego. Biogramy polskich Sprawiedliwych wypełniły do tej pory dwa grube tomy.